Co je kalibrace televizoru a jak ji mění obraz?

Definice kalibrace je jednoduchá: jde o postup nastavení obrazu k vzoru, na kterou jsou naladěny monitory ve filmových studiích. Výsledkem je obraz, který viděl režisér. Například můžeme vidět „Star Wars“, jak je viděl George Lucas

To je důležité, protože tentýž film vypadá úplně jinak na dvou kopiích nekalibrovaných televizorů. Věrná reprodukce zaručuje správnou atmosféru a vtáhne diváka do příběhu.

Poprawna kalibracja / brak kalibracji

správná kalibrace / žádná kalibrace

Je potřebná jiná kalibrace pro každý film?

- Ne, tatáž kalibrace se hodí k každému filmu nebo televiznímu programu, protože normy obrazu jsou globálně platné. Každý umělec má svůj vlastní jedinečný styl, který bude věrně prezentován na kalibrovaném televizoru nebo projektoru. Standardním příkladem je "Matrix", který ve své původní podobě je nazelenalý a právě tak vypadá na kalibrovaném televizoru. Kromě takových výjimek jsou společným jmenovatelem filmů obvykle přirozené tóny pleti, viditelné detaily v černé barvě, přirozená plynulost a ostrost obrazu.

Všimněte si, jak může jiný obrázek prezentovat televizory ve standardních nastaveních:

Jak przetestować TV w sklepie?
Jaki telewizor Ultra HD wybrać?

Pojďme se podívat na polici displejů zobrazenou na výše uvedené fotce - čtyři různé televizory a každý s jiným obrazem. Jak rozlišovat, zda správně vyhodnocujeme charakteristiky filmu nebo jen charakteristiky nastavení displeje? V této situaci je těžké očekávat, že nastavení našeho televizoru nemění vzhled videoobsahu. Hardwarová ingerence do kalibračních funkcí může mnohokrát měnit náš názor o televizoru, eliminující dráždivé problémy, jako jsou přesycené barvy, nepřirozené tóny pleti, neviditelné detaily v černé barvě, problémy s likviditou nebo pixelizace na konturách. Vše, co musíte udělat, je vidět, jak se naše hodnocení kvality obrazu dramaticky mění po jednoduchém přepnutí "stylu obrazu".

Mělo by se kalibrovat všechny režimy obrazu?

- V praxi jsou zobrazovací režimy negací věrného zobrazení toho, co viděl režisér. Umožňují ovlivnit jeho vzhled bez odpovědi na základní otázku - jak byl tento film vytvořen? Nastavené parametry se zadávají do jednoho zvoleného režimu, pokud neprovedeme několik samostatných kalibrací (např. dodatečně obsahu UHD z HDR). Více informací o dostupných možnostech kalibrace v. ceníku.

Tryb osobisty w telewizorze Tryb standard w telewizorze Tryb Jaskrawy w telewizorze Tryb Film w telewizorze

styl obrazu

  • osobní
  • standard
  • bystrý
  • film

Pokud je vytvořen videoobsah, tj. v profesionálních filmových studiích (zabýváme se obsluhou mnoha společností tohoto typu), všechny displeje zobrazují přesně tytéž obrazy. Proto není žádný rozdíl, zda ředitel pracuje ve Varšavě nebo v Krakově. V Polsku, v Hollywoodu nebo v Tokiu. Všude uvidí svůj film stejným způsobem a udělá tytéž kreativní rozhodnutí. Tak proč by měl film vypadat jinak na Vašem televizoru nebo projektoru?

Kalibrují výrobci televizory v továrně?

Jsou televizory vycházející z továrny identické? Neprovádí se kalibraci na výrobní lince? Proč?

– - Odpověď na výše uvedené otázky je jednodušší, než se zdá.

Začněme tím, že jednotlivé exempláře stejných displejů se mohou výrazně lišit. Na fórech není těžké najít několik fotek stejného televizoru, kde jsou na jednom kusu větší skvrny nebo světlé místa jako na druhém. Je těžké trvat na tom, že obrazovky jsou velmi opakovatelné. V případě projektorů je věc předurčena, protože je ještě efekt obrazovky a okolí. Samozřejmě také není to tak, že výrobce produkuje televizory, které nejsou vytvořeny na věrné reprodukci obrazu - každý televizor má režimy obrazu, z nichž alespoň jeden je nastaven tak, aby reprodukoval v souladu s normami tolik, co se dá udělat ve velkém. Individuální kalibrace každého televizoru odděleně je ekonomicky neopodstatněná (při zohlednění rozsahu výroby) vzhledem k nízkému zájmu o velmi dobře zpracované barvy a potřebnému času.

Jaki telewizor wybrać w sklepie?

– - Samostatnou otázkou je, že velká většina kupujících si vybírá model, který nejrychleji připoutá pozornost.

Při posuzování obrazu ve světlých místnostech obchodu, křiklavé a zcela nepřirozené nastavení pomáhají televizoru vyniknout mezi jinými zdánlivě podobnými výrobky. Toto platí pro všechny televizory bez ohledu na cenové rozpětí. Stačí se podívat na displeje na výstavě obchodu.

Potřebuje můj televizor kalibraci?

Bude efekt kalibrace viditelný? Dělá toto rozdíl při každodenním sledování?

Doświadczenie podpowiada, że bez wątpienia tak, dlatego z sukcesem prowadzimy kampanię "Nie zauważysz różnicy? Nie poniesiesz kosztów". Skala zmian zależy konkretnie od tego do jakich ustawień się przyzwyczailiśmy i na ile daleko są one od studyjnych norm do których skalibrowany zostanie ekran. Nie spotkaliśmy się do tej pory z sytuacją w której klient przypadkowo ustawiłby optymalnie kilkadziesiąt, lub kilkaset parametrów kalibracyjnych, do których często nie ma nawet łatwego dostępu.

Poniżej, jeden z wielu, przykładów kalibracji na telewizorze Sony XE9405, który trafił do naszych wewnętrznych testów. Pamiętajmy, że różnica jest poglądowa, ponieważ na innym telewizorze, a nawet innym egzemplarzu tego TV może wyglądać zupełnie inaczej.

Zvolte nastavení obrazu

  • tovární režim
  • nejlepší tovární režim
  • profesionální kalibrace
  • reference (studio)

Jak probíhá kalibrace?

[CS] By kalibracja spełniła swoje zadanie, musi być przeprowadzana na konkretnym egzemplarzu wyświetlacza, z wiedzą o warunkach w jakich będzie on pracował. Nie da się przenieść ustawień z drugiego, nawet takiego samego modelu urządzenia (w takim wypadku producent wgrałby kalibracje w każdy TV masowo). Proces musi być wykonany sprzętowo, a rodzaj i klasa sprzętu do kalibracji są bardzo ważne - więcej o tym w "co nas wyróżnia". Typowy scenariusz to podłączenie urządzeń pomiarowych i generatorów obrazu do Twojego wyświetlacza, a następnie praca na specjalistycznym oprogramowaniu. Dzięki zastosowaniu autorskich rozwiązań, proces, w naszym wykonaniu, trwa od 50 do 90 minut.

Lze provést kalibraci na vlastní pěst nebo ji získat od prodávajícího?

[CS]

Amatorskie formy ustawień „na oko”, bądź "na planszach testowych" chętnie stosowane przez sprzedawców wyświetlaczy, nie są kalibracją, nawet jeśli noszą taką nazwę. Opierają się bowiem tylko o subiektywne, chwilowe doznania danej osoby. Do wykonania kalibracji niezbędne jest kosztowne zaplecze sprzętowe, oraz specjalistyczna wiedza. Warto zwrócić uwagę jakimi certyfikatami może pochwalić się wykonawca, oraz jakie portfolio i opinie posiada, a także jakim urządzeniem się posługuje i czy poświadcza usługę protokołem.

Osoby pragnące zgłębić temat zapraszam do przeczytania niezależnego testu usług kalibracyjnych

Sprzętowa kalibracja telewizora
Zkontrolujte cenu a objednejte